Rauno Peteri

rauno@asbilservice.se
Ägare, tekniker, verkstads- och
reservdelsansvarig.
Efter avslutad fordonsutbildning, 1985 i Karlskoga, började Rauno på A&S Bilservice. Efter 25 år som anställd blev han delägare i företaget och är nu sedan årsskiftet ensam ägare.
Under åren har han utbildats i Toyotas regi som Pro-, diagnos- och hybridtekniker.
Ansvarar, för handledning av fordonslärlingar från Möckelngymnasiets fordonsprogram i åk 1-3.

Anne-Margrete Strömberg

anne-margrete@asbilservice.se
Redovisningsansvarig
Har arbetat med administration och kundkontakter under hela sin yrkesbana som startade 1981

Henrik Svensson

henrik@asbilservice.se
Tekniker
Grundutbildning som verkstadstekniker.
Tidigare erfarenheter som lärlingspraktikant på A&S Bilservice under 90-talet, lärling på Piscator som servicetekniker.
Utbildad servicetekniker på Helmia bil nivå 3 där Henrik också arbetat i två år. han har också arbetat på Mekonomenverkstad i 1 år. Hans specialitet är Volvo och Renault. Har varit på A&S sedan februari 2010.

Emil Haakonsen

emil@asbilservice.se
Tekniker
Emil har gått sin utbildning på Möckelngymnasiets
fordonsprogram 2015-2018 (lärling). Gjorde sin praktik här och fick anställning direkt efter utbildningen i juni 2018.

Ali Khalili
khalili@asbilservice.se
Tekniker

Ali kommer från Afghanistan och kom till Sverige 2012. Utbildade sig till bilmekaniker på yrkesakademin i Karlstad 2017-2018. Han har tidigare två års erfarenhet av arbete med bilar i Afghanistan.

Martin Calsson
martin@asbilservice.se
Tekniker

Gick sin utbildning Möckelngymnasiets fordonsprogram 2015-2018 (lärling).  Sin praktik gjorde Martin på Helmia Bil. Började på A&S Bilservice i september 2018.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Klasselærere porttitor augue en turpis porttitor maximus. Nulla luctus Elementum felis, sit amet condimentum Lectus rutrum own.